Ofis Taşıma

Doğanbey nakliyat, kaliteli hizmetini yalnızca evden eve nakliyat alanında değil aynı zamanda ofis taşıma alanında kanıtlamıştır.

Firmamız taşımacılık sektörüne başladığı 2009 yılından sonra kendini daha çok geliştirerek şehir içi nakliyat hizmetini şehirler arası ve ofis taşıma gibi alanlara da taşımıştır.

Şehir içi Ofis Taşıma

Ofis taşıma özellikle şehir içinde en çok talep edilen hizmetler arasında yer alır. Bu hizmetin ev taşımadan en büyük farkı her şeyin planlı olması gerektiğidir. Yapılan tüm işlemlerde zamanla yarışıldığından dolayı bu işi daha önce yapmamış ve tecrübesiz kişiler sizin sürecinize sekteye uğratır.

Doğanbey ofis taşıma hizmetini gerçekleştirirken planlamaya önem verir. Bunun için yapılacak olan işlemin önceden yerinde tespitini sağlar. Taşınacak olan ofisinize yönlendirilen keşif ekibimiz ne zaman ve nereye taşıma işleminin gerçekleştirileceği konusunda detaylı bilgi alır. Yapılacak ofis taşıma işlemi için gerekli bilgiler ve fiyat verildikten sonra sürecin başlatılması için tarih planlaması yapılır.

Ofis Taşıma Nasıl Yapılır?

Ofis taşıma hizmetimizde belirlemiş olduğumuz gün ve saatte ofis önünde hazır olan ekiplerimiz asansör kurulumunu gerçekleştir. Ofis taşımanın en hassas olayı taşınacak olan odaların belli bir düzen içerisinde yerleştirilmesidir. Bunun için paketleme ve taşıma oda oda gerçekleştirilir. Bunun en önemli faydası ise gidilecek yeni ofiste her şeyin yerinin belli olmasıdır. Bu sayede taşıma çok daha hızlı ve aksaksız bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Ofis taşıma işlemine başlarken elektronik cihazların tamamı kolilenerek streç filmlerle sarılır. Mobilyalar ve dolaplar marangozlarımız tarafından demonte edilerek paketlenir. Tüm işlemler esnasında kaliteli malzemeler kullanırız ve bu sayede eşyaların hiçbirine taşıma ve yolculuk esnasında zarar gelmemesi sağlanır.

Ofis taşıma hizmetinde dikkat kadar önemli olan hususlardan biride hızdır. Zamanla yarıştığınız ve hemen işinize başlamanız gerektiği için düzenin asla bozulmaması gerekir. Firmamız bünyesinde görev alan tüm personellerimiz ne yapmaları ve nasıl hareket etmeleri gerektiğin bilirler. Bu sayede yapılan plan çerçevesinde herkes kendi işini yapar ve hiçbir aksama meydana gelmez.

Ofis Taşıma Fiyatları

Ofis taşıma fiyatları belirlenirken ofisin nerden nereye taşınacağı, ofis içerisindeki eşyaların büyüklüğü ve hassasiyeti, ne zaman taşınması gerektiği gibi detaylar göz önünde bulundurulur. Doğanbey ofis taşıma firmamız tüm bunları ele alırken piyasaya göre uygun olmaya özen gösterir. Ekonomik bir fiyat belirlemesinin ardından nakliyatın gerçekleşmesi sağlanır.

Ofis Taşıma Firmaları

Ofis taşıma işi her nakliyat firması tarafından gerçekleştirilmez. Bunun için hem ihtiyaç duyulan tecrübeye sahip olmak gerekir hem de teknik donanım bakımından yeterli olunmalıdır. Firmamız 20 yıldır sektörde profesyonel hizmet verdiği için personellerinden tütün malzemelere, araçlarından tutun asansörlere varıncaya kadar her konuda yeterli donanıma sahiptir.

İşyeri Taşımacılığı

İşyeri taşımacılığı farklı şekillerde talep edilebilir. Bazı işyerleri tek bir daireden ibaret olurken bazen bir bina şeklinde olabilir. Ekspertiz ekiplerimiz tüm bu süreçte yaptığı incelemede kaç kişilik personel ve kaç nakliyat aracı olması gerektiğini belirler.

Ofis taşımacılığı mutlaka güvenli olmak zorundadır. Güvenmediğiniz bir firmanın sizi bekletmesi, işleri aksatması ya da söz verdiği günde gelmemesi size yalnızca zaman değil aynı zamanda maddi kayıpta oluşturabilir. Çünkü işlerinizin aksamış olması demek sizinde müşterilerinizi mağdur edeceğiniz ve bunun tepkisini alacağınız anlamını taşır.

Doğanbey olarak biz tüm tecrübelerimizle yola çıkar ve bizden beklediğiniz hizmetin çok daha üzerinde destek sağlarız. Eşyalarınız belirlenmiş zaman dilimi içerisinde yeni adresinizde hazır olur.